Zamek w miejscowości Trakai (Troki), położony na wyspie na jeziorze Galvė, ok. 30km od Wilna. Zamek zbudowany został w XIV-XV wieku przez Wielkiego Księcia Litewskiego Kiejstuta oraz przez jego syna Witolda.Stare domy w Trokach. Troki to główny ośrodek mniejszości Karaimów na Litwie, ludności pochodzenia tureckiego, wyznającej religię będącą odmianą judaizmu. Zostali sprowadzeni na Litwę z Krymu przez Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda.
Pomnik na szczycie Trijų kryžių kalnas (Góry Trzech Krzyży). Drewniane krzyże były obecne na szczycie, wg różnych źródeł, co najmniej od kilkuset lat. Betonowy pomnik, w miejsce zniszczonych przez czas drewnianych krzyży, postawiono w roku 1916. Niestety, w roku 1951 został on zniszczony przez władze komunistyczne, i ponownie odbudowany dopiero w roku 1989.Aukštutinė pilis (Zamek Górny) na szczycie Gedimino kalnas (Góry Giedymina).Deskorolkarze na Katedros aikštė (Placu Katedralnym).Matka z synem na hulajnogach na Placu Katedralnym.Widok z Zamku Górnego na dzielnicę Šnipiškės (Śnipiszki), będącą finansowym centrum miasta.Powiewająca na wietrze flaga Litwy, powieszona na szczycie Gedimino bokštas (Baszty Giedymina) na Zamku Górnym.Widok z Zamku Górnego na Žemutinė pilis (Zamek Dolny), zrekonstruowany w latach 2002 – 2009.Widok z Zamku Górnego na Górę Trzech Krzyży.Dzwonnica Šv. Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedra bazilika (Bazyliki Archikatedralnej Św. Stanisława Biskupa i Św. Władysława). Dzwonnica pierwotnie pełniła funkcję baszty obronnej.Dziewczynka z litewską flagą podczas pikniku zorganizowanego przed Prezidentūra (Pałacem Prezydenckim) w 25 rocznicę przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej. Litwa, tak jak Polska, weszła do Unii 1 maja 2004 roku.Vilniaus universitetas (Uniwersytet Wileński) założony został w roku 1579 przez króla Stefana Batorego. Obecnie to największa uczelnia wyższa na Litwie, kształcąca każdego roku ok. 25 tysięcy studentów.Turyści podziwiając kwitnące drzewo, rosnące na terenie Uniwersytetu Wileńskiego.Freski namalowane w latach 1976-1985 w Centrum Lituanistycznym, znajdującym się na terenie Uniwersytetu Wileńskiego.Uliczny muzyk na Pilies gatvė (ulicy Zamkowej), jednej z kilku ulic tworzących główny trakt starego miasta.Zdobienia na drzwiach wejściowych do Bernardinų bažnyčia (kościoła Bernardynów).Próba chóru w kościele Bernardynów.Para pijąca wino na balkonie jednej z kamienic przy Didžioji gatvė (ulicy Wielkiej).Barokowy Šv. Kazimiero bažnyčia (Kościół św. Kazimierza).Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Aušros Vartai (Ostra Brama) została zbudowana w latach 1503 – 1514. Nie wiadomo kiedy dokładnie obraz został powieszony na bramie, ale wraz z narastaniem kultu w XVII wieku zbudowano kaplicę, którą później kilkukrotnie przebudowywano (obecny wygląd kaplicy to efekt przebudowy z 1829 roku).Stare domy w dzielnicy Rasų (Rossa). W tle  Misionierių bažnyčia (kościół Misjonarzy).Nagrobki  na Rasų kapinės (Cmentarzu na Rossie). Cmentarz ten to jedna z czterech najważniejszych polskich narodowych nekropoli, razem z Cmentarzem Powązkowskim w Warszawie, Cmentarzem Łyczakowskim we Lwowie oraz Cmentarzem Rakowickim w Krakowie.Groby polskich żołnierzy z czasów wojny polsko – bolszewickiej na Cmentarzu na Rossie.


Polskie tłumaczenie konstytucji Užupio republika (Republiki Zarzecza), wywieszone na jednej z ulic Zarzecza wraz z tłumaczeniami na kilkadziesiąt innych języków. Republika Zarzecza to „niezależne” państwo na terenie Wilna, a w praktyce po prostu wielka akcja artystyczna obejmująca swym zasięgiem całą dzielnicę. Republika powstała w 1997 roku z inicjatywy lokalnych artystów, którzy upodobali sobie tą dzielnicę. Republika posiada własne godło, flagę, konstytucję, prezydenta a nawet kilkunastu osobowe „siły zbrojnie” (jakkolwiek to rozumieć) – wszystko to oczywiście zrobione z przymrożeniem oka, bo Republika Zarzecza formalnie nie posiada żadnej niezależności.Kawiarnie na głównym placu Zarzecza.Skrzynka pocztowa Republiki Zarzecza.Tablica informująca o wjeździe na teren Republiki Zarzecza, umieszczona przy moście na rzecze Vìlnia (Wilejce). To właśnie lokalizacji po drugiej stronie rzeki dzielnica zawdzięcza swą nazwę.Gotycki Šv. Onos bažnyčia (Kościół Św. Anny) oświetlony łagodnym światłem późnego popołudnia.Fasada katedry oświetlona łagodnym światłem późnego popołudnia.Šventosios Dvasios bažnyčia (Kościół Świętego Ducha), należący do klasztoru Dominikanów.Aukštutinė pilis (Zamek Górny) o zachodzie słońca.


Data wykonaniania: Kwiecień / Maj 2019

Użyty aparat: Canon EOS 760D, obiektyw: 
Canon EF-S 18-135mm